Киселото мляко е наш национален млечен продукт. В широк мащаб то се произвежда и в другите балкански страни, а напоследък и в много страни по света поради високите му вкусови, диетични и лечебни качества.
Получаването на кисело мляко у нас датира от времето на траките като самопрокиснало овче мляко. С идването на българите на Балканския полуостров продуктът – българско кисело мляко се утвърждава като ежедневна храна, получавано от овче мляко, а по-късно и от биволско и краве мляко.
През 1905г. българинът Стамен Григоров-студент по медицина в Швейцария, съобщава, че получаването на българско кисело мляко се дължи на млечнокисела пръчица, която през 1907г. Luersen et Kun я наричат Bacillus (Lactobacterium) bulgaricum. През 1917г. Orla Jensen доказва, че при производството на българско кисело мляко освен Lb.bulgaricum участват и коки, наречени Streptococcus thermophilus. Съжителството на тези два микроорганизма осигурява получаването на висококачествено кисело мляко. Тези микроорганизми са закваската на млякото и придават и уникалния вкус и аромат на продукта.